To je krásnej příklad. Nakreslete ho a dejte nám ho na fbc stránku konec šprtání. Taky nám nakreslete postup k výpočtu. Pravá hemisféra má tady malou protekci.-)))
Omlouvám se, že znova píši, ale paní mi psala, že tomu nerozumí. Já byla ta první, co napsala, že včerejší zítřek je dnešek. Myslím si, že to je právě ten základní problém - pochopit psaný text. Kdyby bylo napsáno: " Mám malé dítě a včera se mě neustále ptalo, co bude zítra za den. A já mu musela stále odpovídat, že čtvrtek. Řekla jsem mu totiž, že pozítří přijede babička a babička to má daleko, tak musí vyjet z domova o den dříve brzo ráno. Který den vyjíždí babička z domova? A když je teď poledne a babičce právě voláme, aby nám přivezla ze zahrádky ovoce, tak proč říká, že to nejde? " Tomuto všichni rozumí a je to úplně to samé. A to pak vycházíme ze čtvrtka, dostaneme se k tomu, že včera byla středa, pozítří bude pátek, babička vyjíždí o den dříve, takže pozítřejší včerejšek je také čtvrtek.. a odpovídala jsem, že zítra bude čtvrtek. Takže bychom, ze čtvrtka krokovali po kalendáři o jeden den zpět na středu, kde jsem dítěti říkala, že pozítří přijede babička = z té středy bychom krokovali o dva dny více na pozítří, takže na pátek a babička vyjíždí o den dříve tj. o krok méně, takže babička vyjela ve čtvrtek ráno a my se jí dovolali v poledne, kdy už byla na cestě. Prosím komentář, jestli tomu takto rozumíte?
Aha, tak jsem to napsala také špatně. Dnes vlastně říkám teprve, že pozítří = OPRAVENO ZADÁNÍ: Omlouvám se, že znova píši, ale paní mi psala, že tomu nerozumí. Já byla ta první, co napsala, že včerejší zítřek je dnešek. Myslím si, že to je právě ten základní problém - pochopit psaný text. Kdyby bylo napsáno: " Mám malé dítě a včera se mě neustále ptalo, co bude zítra za den. A já mu musela stále odpovídat, že čtvrtek. Řekla jsem mu totiž, že mu ve čtvrtek řeknu hezkou zprávu. A tak mu ji říkám : pozítří přijede babička a babička to má daleko, tak musí vyjet z domova o den dříve brzo ráno. Který den vyjíždí babička z domova? A když zítra v poledne babičce zavoláme, aby nám přivezla ze zahrádky ovoce, tak proč říká, že to nejde? " Tomuto všichni rozumí a je to úplně to samé. A to pak vycházíme ze čtvrtka, dostaneme se k tomu, že včera byla středa a ve středu jsem mu říkala, že se zítra mu řeknu hezkou zprávu, takže mu teď říkám, že pozítří bude sobota, babička vyjíždí o den dříve, takže pozítřejší včerejšek je pátek.. a odpovídala jsem, že zítra bude čtvrtek. Takže bychom, ze čtvrtka krokovali po kalendáři o jeden den zpět na středu, kde jsem dítěti říkala, že zítra, takže jeden krok dopředu mu řeknu, říkám mu tedy ve čtvrtek, že pozítří přijede babička = ze čtvrtka bychom krokovali o dva dny více na pozítří, takže na sobotu a babička vyjíždí o den dříve tj. o krok méně, takže babička vyjíždí v pátek ráno a my se jí zavoláme zítra v poledne, kdy už bude na cestě. Prosím komentář, jestli tomu takto rozumíte?
Děkuji za úžasné lekce. Škoda, že dcery už podobné příklady mají za sebou. vaše metody berou jako srandu, ale neodvážily by se je použít ve škole. A zde je můj dotaz: jak uspěje dítě v pisemce testující schopnost násobit viceciferna čísla pod sebou, když použije ten čínský způsob? Pokud namaluje mřížku a zapíše výsledek, 99% učitelů mu dá pětku, protože mu chybí postup. Co s tím?
Ano to bývá problém. Pokud syn zvládne klasiku, tak by jí měl ve škole upřednostňovat. Pokud jí nezvládá, tak potřebujete vyšetření z psychologicko-pedagogické poradny. Ta vám může vystavit potvrzení nebo doporučení, že syn z důvodů XY potřebuje používat netradiční postupy.
U kalendáře to taky vnímám, že může být o perspektivě. Nicméně, pokud včerejší zítřek je čtvrtek, tak to podle mě znamená, že včera byla středa a dnes je čtvrtek (k tomu došel i můj devítiletý syn, pak už to bylo pro něj těžké :-). Pak už je to o perspektivě.
1. Pokud přemýšlím z té včerejší, pak zítra je čtvrtek, pak tedy pozítří je pátek, a pozitrejsi včerejšek (z vcerejsi perspektivy) je tedy čtvrtek
2. Pokud se na to dívám z dnešní perspektivy (ze čtvrtka), pak pozítří je sobota, tedy pozitrejsi včerejšek je pátek
A protože v zadání není jasné z jaké perspektivy se na to dívám, tak obojí má smysl.
Omlouvám se, že znova píši, ale paní mi psala, že tomu nerozumí. Já byla ta první, co napsala, že včerejší zítřek je dnešek. Myslím si, že to je právě ten základní problém - pochopit psaný text. Kdyby bylo napsáno: " Mám malé dítě a včera se mě neustále ptalo, co bude zítra za den. A já mu musela stále odpovídat, že čtvrtek. Řekla jsem mu totiž, že mu ve čtvrtek řeknu hezkou zprávu. A tak mu ji říkám : pozítří přijede babička a babička to má daleko, tak musí vyjet z domova o den dříve brzo ráno. Který den vyjíždí babička z domova? A když zítra v poledne babičce zavoláme, aby nám přivezla ze zahrádky ovoce, tak proč říká, že to nejde? " Tomuto všichni rozumí a je to úplně to samé. A to pak vycházíme ze čtvrtka, dostaneme se k tomu, že včera byla středa a ve středu jsem mu říkala, že se zítra mu řeknu hezkou zprávu, takže mu teď říkám, že pozítří bude sobota, babička vyjíždí o den dříve, takže pozítřejší včerejšek je pátek.. a odpovídala jsem, že zítra bude čtvrtek. Takže bychom, ze čtvrtka krokovali po kalendáři o jeden den zpět na středu, kde jsem dítěti říkala, že zítra, takže jeden krok dopředu mu řeknu, říkám mu tedy ve čtvrtek, že pozítří přijede babička = ze čtvrtka bychom krokovali o dva dny více na pozítří, takže na sobotu a babička vyjíždí o den dříve tj. o krok méně, takže babička vyjíždí v pátek ráno a my se jí zavoláme zítra v poledne, kdy už bude na cestě. Prosím komentář, jestli tomu takto rozumíte?
Dobrý den,
tomu, co píšete (trošku) rozumím. Jistě, je to o perspektivě. Ale cožpak máme volbu perspektivy? Víme (z první části úkolu), že včerejší zítřek je čtvtek, to je dnešek. Dnešek je čtvrtek. Vycházíme snad někdy nějak jinak než z dneška (není-li to dáno právě tím "včerejškem")? Ano "včerejší pozítřejší včerejšek" je opravdu čtvrtek. Ale "pozítřejší včerejšek" - je-li dnes čtvrtek - musí být jednoznačně pátek. Jinak můžu tvrdit, že pozítřejší včerejšek je neděle (a obhajovat tím, že jsem si zvolila jinou perspektivu a vycházela ze soboty) a že to je tedy taky správné řešení úlohy.
Předpokládám, že jste ta Marcela, o které mluvil pan Kalman na začátku, tedy máte za sebou Matfyz... můj dotaz tedy zní (naprosto tvrdě levohemisférově, neb u Vás si to můžu dovolit) - je středa zvolena pouze na základě toho, že první část úkolu zanedbáváme a nebo je k volbě jiné perspektivy než "dneška" (v případě Kalmana středy) využit nějaký skutečný důvod? Protože ta změna perspektivy je ten "včerejší pozítřejší včerejšek", ten ale v zadání není.
Prosím, není to rýpání nebo jak pan Kalman psal kamenování, pokud máte za sebou Matfyz, tak asi nějaké věcné dotazy snesete. Mě by to opravdu zajímalo, na základě čeho si můžu dovolit změnit tu perspektivu a dojít při (dle mého v tomto případě) jednoznačném zadání (ale možná něco přehlížím?) ke dvěma odlišným výsledkům.
Děkuji mnohokrát.
Zdravím vás Veroniko. Je možné že jsem to opravdu spočítal špatně. Přiznávám, že si z toho moc hlavu nedělám. Chtěl jsem ale vědět, zda se mám ke své případné chybě přihlásit a proto jsem se ptal:
Profesor matematiky, který učí na VŠ mi řekl: “nevidím v tomto příkladu jednoznačně definovanou perspektivu. Proto platí obě možnosti”.
Pokud jsem udělal chybu, tak mi jí odpusťte. Ostatní příklady byly OK a ještě jsme některým dětem rodičům i učitelům otevřeli úplně novou cestu.
Jasně, to beru, skvělý přístup :). Takže správná odpověď je tedy (podle VŠ profesora M) kterýkoliv den? Není-li jasně daná perspektiva, můžu si ji zvolit, tedy je libovolná, je to tak?
Pokud není definovaná perspektiva, tak máte podle profesora možnost volby. Každá volba musí z dané perspektivy dávat smysl. Známe to z fyziky i mnoha jiných vědních oborů. Einstein dokázal, že světlo je současně vlna i částice. Dostal za to nobelovku.-)))
Na ZŠ a SŠ dostáváme Jen jasná zadání. Žádná volba perspektivy v nich pochopitelně není.
U příkladu Laura v USA přestal jít 2x na chvíli zvuk.
Jinak se mi moc líbí rozkreslování zlomků. Je to pak vážně mnohem lepší pro pochopení.
v příkladu včerejší zítřek = čtvrtek
pochopila jsem nejdřív taky, je dnes je čtvrtek, ale když beru výchozí bod včerejšek (jsem včera, a zítra bude čtvrtek, tak potom to včera je vlastně to dnes (středa), je to tak myšleno?
Potom to sedí v pořádku, ale chápu, že to pár lidí v komentářích vidí jinak. Je to právě ten úhel perspektivy :-) no mazec :-)
Tak teď nerozumím už vůbec. Takže to ve videu je špatně?
Psala jsem v komentáři, že výchozí bod (říkal Kalman ve videu) se bere "včera" (ve videu je to tedy středa), proto je "dnes" čtvrtek a pozítří pátek.
Tak jak je počítáno ve videu.
To co jste popsala je sice pravda, ale nevztahuje se k příkladu jako takovému.
Ve videu ale nebylo zdůvodněno, proč je výchozí bod středa - a proč třeba ne neděle? Nebob sobota? Pokud se bavíme jen o té druhé části a jako výchozí bod si zvolíme libovolný den, tak nám výsledek dle toho vyjde samozřejmě pokaždé jinak. Pak je ale úplně irelevantní a zbytečná ta první věta, která říká, že včerejší zítřek je čtvrtek. A ta tam (dle mého) je, aby určila dnešek. Což je den, od kterého bychom se měli odrážet, pokud opravdu řešíme daný úkol jako celek. Tedy dnešek (výchozí bod) si nemůžeme libovolně zvolit, ale vyřešíme ho z té první části (včerejší zítřek je dnešek). A protože víme, že včerejší zítřek (dnešek) je čtvrtek, měl by výchozím dnem pro druhou část být právě čtvrtek.
Včerejší zítřek je čtvrtek a to je dnešek (dejte si panáčka na čtvrtek, udělejte včerejšek - hop na středu a pak co je ze středy zítřek? no čtvrtek, že ano...), pozítřejší včerejšek je co? Zítřek (2x hop dopředu a 1x hop dozadu) = a to je pátek. To pozítří nemůže vycházet ze středy, ale ze čtvrtku, protože dnešek je čtvrtek (to je ten včerejší zítřek). Pokud vám vyjde, že včerejší zítřek je čtvrtek, nemůže vyjít, že pozítřejší včerejšek je také čtvrtek (musel by to být zítřejší včerejšek).
Zvolil jsem výklad pani učitelky z fbc a ten mi zatím dává smysl. Někteří učitelé vůbec netušili jak si s tím poradit. Z toho vyvozuji, že odpověď možná není tak jednoznačná a nebo se pleteme. Moc děkuji za vaší myšlenku. Ještě na to mrknu.
Ještě se to dá takto - když vyjdeme z jakéhokoliv dne (třeba pondělí) a řekneme si, co je včerejší zítřek? Moc těžké, ok, co je včerejšek? (Neděle). Nahradíme to "včerejší" daným slovem "nedělní". Co je nedělní zítřek? Neboli co je v neděli zítra? Pondělí...
Obdobně pak pozítřejší včerejšek (pozítřejší je středeční) - středeční včerejšek? úterý.
V zadání bylo že to první je čtvrtek, když to tedy vezmeme od konce - včerejší zítřek je čtvrtek (nemůžeme nahradit včerejší, neboť nevíme dnešek, ten musíme zjistit, abychom mohli vyřešit druhou část úkolu), tak pro který den je zítřek čtvrtek? pro středu. Takže včerejší je středeční... včera je středa, dnes je tedy čtvrtek. Chápu, že i tak je to složité, je potřeba jít krok po kroku, ale pořád jsem přesvědčená, že takto to má být správně. Ale budu ráda, když na to znovu mrknete, třeba zjistíme ještě něco úplně nového, jiného :).
Dobrý den, to s tím dneškem bylo pro Kalmana - nemůžete napsat, že dnes je středa, když to nemáte v zadání - lepší by byl výklad tak, že by se napsalo do kalendáře pondělí až neděle a chodilo by se sem tam - to by se mělo spíše zopakovat. Děkuji. Dívám se já, jelikož mám prvňáčka a abych ho naučila, až nebude ve škole případně rozumět.
Pro KALMANA: Omlouvám se, že znova píši, ale paní mi psala, že tomu nerozumí. Já byla ta první, co napsala, že včerejší zítřek je dnešek. Myslím si, že to je právě ten základní problém - pochopit psaný text. Kdyby bylo napsáno: " Mám malé dítě a včera se mě neustále ptalo, co bude zítra za den. A já mu musela stále odpovídat, že čtvrtek. Řekla jsem mu totiž, že mu ve čtvrtek řeknu hezkou zprávu. A tak mu ji říkám : pozítří přijede babička a babička to má daleko, tak musí vyjet z domova o den dříve brzo ráno. Který den vyjíždí babička z domova? A když zítra v poledne babičce zavoláme, aby nám přivezla ze zahrádky ovoce, tak proč říká, že to nejde? " Tomuto všichni rozumí a je to úplně to samé. A to pak vycházíme ze čtvrtka, dostaneme se k tomu, že včera byla středa a ve středu jsem mu říkala, že se zítra mu řeknu hezkou zprávu, takže mu teď říkám, že pozítří bude sobota, babička vyjíždí o den dříve, takže pozítřejší včerejšek je pátek.. a odpovídala jsem, že zítra bude čtvrtek. Takže bychom, ze čtvrtka krokovali po kalendáři o jeden den zpět na středu, kde jsem dítěti říkala, že zítra, takže jeden krok dopředu mu řeknu, říkám mu tedy ve čtvrtek, že pozítří přijede babička = ze čtvrtka bychom krokovali o dva dny více na pozítří, takže na sobotu a babička vyjíždí o den dříve tj. o krok méně, takže babička vyjíždí v pátek ráno a my se jí zavoláme zítra v poledne, kdy už bude na cestě. Prosím komentář, jestli tomu takto rozumíte?
Na výsledku se na fbc nedohodli ani učitelé. Co to asi znamená? Jeden by vám schválil vaše pojetí, a druhý to moje. Tento příklad fakt nebyl jádrem lekce. V tomto případě bych to bral s nadhledem. Všimla jste si toho zjednodušení, kterého jsme kreslením u některých příkladů dosáhli?
Vím, že to nebylo mířeno na mě, ale nedá mi to nereagovat...
"Na výsledku se na fbc nedohodli ani učitele. Co to asi znamená???"
Vůbec nic. Předpokládám, že probíhala nějaká (více méně slušná) diskuze a došlo se k nějakému závěru. Někdy může být závěrů (řešení) více. Ale obávám se, že toto není ten případ. Jinak znám spostu učitelů, kteří dělají chyby - jsou to také jen lidé, je to přece úplně normální. Rozdíl je ale posléze - kdo chybu uzná a kdo ne (také mám takové učitele ve svém okolí, bohužel).
"Tento příklad fakt nebyl jádrem lekce. V tomto případě bych to bral s nadhledem."
Není problém. Ale někteří tomu fakt chtějí porozumět a dobrat se výsledku. Tak by možná nebylo špatné si to tu vzájemně vysvětlit. Třeba když vysvětlíte, proč jste si při řešení druhé části úkolu jako výchozí bod vybral právě středu, tak to možná ujasní mnohé jednak nám, kteří tvrdíme, že výchozí bod má být čtvrtek (na základě první části úkolu), a jednak zbytku, který tady tápe, jak a proč to vlastně má být. A zklidní to rozčeřenou hladinu nejistoty (která je sice přirozenou součástí života, ale to hledání klidu je přeci jen silnější, že ano :)).
Přeji pěkný den a pořád Vám fandím, i když to tak možná teď nevypadá :). Možná to pak zkusím nakreslit, ale nějak teď moc nestíhám.
Zdravím Kalmane, jen chci napsat, že ta metoda je hodně zajímavá. Je jednodušší a více pochopitelná než by se to řešilo rovnicí. Myslím, že by měla co říct i žákům, kteří nemají problém myslet logicky.
Singapur je TOP! A taky souhlasím, že tohle je i pro logiky. Jinak - svého extrémně logického syna se snažím neustále přimět, aby si kreslil (právě pro to, aby třeba něco nepominul...), prozatím marně. Nějaká rada? (Vím, že mu to můžu ukázat, co tím získá, nebo právě jakou chybu udělá, když něco opomine, ale je to marné, je to marné, je to marné...).
Renata Z.
15. 02. 2022
Dobrý den, v některých pasážích slovních úloh není slyšet zvuk.Např: ve slovní úloze Laura v USA.
Richard
27. 04. 2020
Kali moucha je super příklad :-) konečně mě to počítání začalo bavit :-)
Kalman Náčelník
28. 04. 2020
No vidíš draku.-)))
Markéta
27. 04. 2020
Komu volá má matka, když má jedno dítě a říká, že volá své dceři? A komu bude volat její vnučka, když volá své matce?
Kalman Náčelník
27. 04. 2020
To je krásnej příklad. Nakreslete ho a dejte nám ho na fbc stránku konec šprtání. Taky nám nakreslete postup k výpočtu. Pravá hemisféra má tady malou protekci.-)))
Markéta
27. 04. 2020
Omlouvám se, že znova píši, ale paní mi psala, že tomu nerozumí. Já byla ta první, co napsala, že včerejší zítřek je dnešek. Myslím si, že to je právě ten základní problém - pochopit psaný text. Kdyby bylo napsáno: " Mám malé dítě a včera se mě neustále ptalo, co bude zítra za den. A já mu musela stále odpovídat, že čtvrtek. Řekla jsem mu totiž, že pozítří přijede babička a babička to má daleko, tak musí vyjet z domova o den dříve brzo ráno. Který den vyjíždí babička z domova? A když je teď poledne a babičce právě voláme, aby nám přivezla ze zahrádky ovoce, tak proč říká, že to nejde? " Tomuto všichni rozumí a je to úplně to samé. A to pak vycházíme ze čtvrtka, dostaneme se k tomu, že včera byla středa, pozítří bude pátek, babička vyjíždí o den dříve, takže pozítřejší včerejšek je také čtvrtek.. a odpovídala jsem, že zítra bude čtvrtek. Takže bychom, ze čtvrtka krokovali po kalendáři o jeden den zpět na středu, kde jsem dítěti říkala, že pozítří přijede babička = z té středy bychom krokovali o dva dny více na pozítří, takže na pátek a babička vyjíždí o den dříve tj. o krok méně, takže babička vyjela ve čtvrtek ráno a my se jí dovolali v poledne, kdy už byla na cestě. Prosím komentář, jestli tomu takto rozumíte?
Markéta
27. 04. 2020
Aha, tak jsem to napsala také špatně. Dnes vlastně říkám teprve, že pozítří = OPRAVENO ZADÁNÍ: Omlouvám se, že znova píši, ale paní mi psala, že tomu nerozumí. Já byla ta první, co napsala, že včerejší zítřek je dnešek. Myslím si, že to je právě ten základní problém - pochopit psaný text. Kdyby bylo napsáno: " Mám malé dítě a včera se mě neustále ptalo, co bude zítra za den. A já mu musela stále odpovídat, že čtvrtek. Řekla jsem mu totiž, že mu ve čtvrtek řeknu hezkou zprávu. A tak mu ji říkám : pozítří přijede babička a babička to má daleko, tak musí vyjet z domova o den dříve brzo ráno. Který den vyjíždí babička z domova? A když zítra v poledne babičce zavoláme, aby nám přivezla ze zahrádky ovoce, tak proč říká, že to nejde? " Tomuto všichni rozumí a je to úplně to samé. A to pak vycházíme ze čtvrtka, dostaneme se k tomu, že včera byla středa a ve středu jsem mu říkala, že se zítra mu řeknu hezkou zprávu, takže mu teď říkám, že pozítří bude sobota, babička vyjíždí o den dříve, takže pozítřejší včerejšek je pátek.. a odpovídala jsem, že zítra bude čtvrtek. Takže bychom, ze čtvrtka krokovali po kalendáři o jeden den zpět na středu, kde jsem dítěti říkala, že zítra, takže jeden krok dopředu mu řeknu, říkám mu tedy ve čtvrtek, že pozítří přijede babička = ze čtvrtka bychom krokovali o dva dny více na pozítří, takže na sobotu a babička vyjíždí o den dříve tj. o krok méně, takže babička vyjíždí v pátek ráno a my se jí zavoláme zítra v poledne, kdy už bude na cestě. Prosím komentář, jestli tomu takto rozumíte?
Lucie P
27. 04. 2020
Děkuji za úžasné lekce. Škoda, že dcery už podobné příklady mají za sebou. vaše metody berou jako srandu, ale neodvážily by se je použít ve škole. A zde je můj dotaz: jak uspěje dítě v pisemce testující schopnost násobit viceciferna čísla pod sebou, když použije ten čínský způsob? Pokud namaluje mřížku a zapíše výsledek, 99% učitelů mu dá pětku, protože mu chybí postup. Co s tím?
Kalman Náčelník
28. 04. 2020
Ano to bývá problém. Pokud syn zvládne klasiku, tak by jí měl ve škole upřednostňovat. Pokud jí nezvládá, tak potřebujete vyšetření z psychologicko-pedagogické poradny. Ta vám může vystavit potvrzení nebo doporučení, že syn z důvodů XY potřebuje používat netradiční postupy.
Marcela L.
27. 04. 2020
U kalendáře to taky vnímám, že může být o perspektivě. Nicméně, pokud včerejší zítřek je čtvrtek, tak to podle mě znamená, že včera byla středa a dnes je čtvrtek (k tomu došel i můj devítiletý syn, pak už to bylo pro něj těžké :-). Pak už je to o perspektivě. 1. Pokud přemýšlím z té včerejší, pak zítra je čtvrtek, pak tedy pozítří je pátek, a pozitrejsi včerejšek (z vcerejsi perspektivy) je tedy čtvrtek 2. Pokud se na to dívám z dnešní perspektivy (ze čtvrtka), pak pozítří je sobota, tedy pozitrejsi včerejšek je pátek A protože v zadání není jasné z jaké perspektivy se na to dívám, tak obojí má smysl.
Marcela L.
27. 04. 2020
Samozřejmě si to všechno mohu ukazovat názorně ukazovat a kreslit na dnech kalendáře :-)
Markéta
27. 04. 2020
Omlouvám se, že znova píši, ale paní mi psala, že tomu nerozumí. Já byla ta první, co napsala, že včerejší zítřek je dnešek. Myslím si, že to je právě ten základní problém - pochopit psaný text. Kdyby bylo napsáno: " Mám malé dítě a včera se mě neustále ptalo, co bude zítra za den. A já mu musela stále odpovídat, že čtvrtek. Řekla jsem mu totiž, že mu ve čtvrtek řeknu hezkou zprávu. A tak mu ji říkám : pozítří přijede babička a babička to má daleko, tak musí vyjet z domova o den dříve brzo ráno. Který den vyjíždí babička z domova? A když zítra v poledne babičce zavoláme, aby nám přivezla ze zahrádky ovoce, tak proč říká, že to nejde? " Tomuto všichni rozumí a je to úplně to samé. A to pak vycházíme ze čtvrtka, dostaneme se k tomu, že včera byla středa a ve středu jsem mu říkala, že se zítra mu řeknu hezkou zprávu, takže mu teď říkám, že pozítří bude sobota, babička vyjíždí o den dříve, takže pozítřejší včerejšek je pátek.. a odpovídala jsem, že zítra bude čtvrtek. Takže bychom, ze čtvrtka krokovali po kalendáři o jeden den zpět na středu, kde jsem dítěti říkala, že zítra, takže jeden krok dopředu mu řeknu, říkám mu tedy ve čtvrtek, že pozítří přijede babička = ze čtvrtka bychom krokovali o dva dny více na pozítří, takže na sobotu a babička vyjíždí o den dříve tj. o krok méně, takže babička vyjíždí v pátek ráno a my se jí zavoláme zítra v poledne, kdy už bude na cestě. Prosím komentář, jestli tomu takto rozumíte?
Veronika
29. 04. 2020
Dobrý den, tomu, co píšete (trošku) rozumím. Jistě, je to o perspektivě. Ale cožpak máme volbu perspektivy? Víme (z první části úkolu), že včerejší zítřek je čtvtek, to je dnešek. Dnešek je čtvrtek. Vycházíme snad někdy nějak jinak než z dneška (není-li to dáno právě tím "včerejškem")? Ano "včerejší pozítřejší včerejšek" je opravdu čtvrtek. Ale "pozítřejší včerejšek" - je-li dnes čtvrtek - musí být jednoznačně pátek. Jinak můžu tvrdit, že pozítřejší včerejšek je neděle (a obhajovat tím, že jsem si zvolila jinou perspektivu a vycházela ze soboty) a že to je tedy taky správné řešení úlohy. Předpokládám, že jste ta Marcela, o které mluvil pan Kalman na začátku, tedy máte za sebou Matfyz... můj dotaz tedy zní (naprosto tvrdě levohemisférově, neb u Vás si to můžu dovolit) - je středa zvolena pouze na základě toho, že první část úkolu zanedbáváme a nebo je k volbě jiné perspektivy než "dneška" (v případě Kalmana středy) využit nějaký skutečný důvod? Protože ta změna perspektivy je ten "včerejší pozítřejší včerejšek", ten ale v zadání není. Prosím, není to rýpání nebo jak pan Kalman psal kamenování, pokud máte za sebou Matfyz, tak asi nějaké věcné dotazy snesete. Mě by to opravdu zajímalo, na základě čeho si můžu dovolit změnit tu perspektivu a dojít při (dle mého v tomto případě) jednoznačném zadání (ale možná něco přehlížím?) ke dvěma odlišným výsledkům. Děkuji mnohokrát.
Kalman Náčelník
30. 04. 2020
Zdravím vás Veroniko. Je možné že jsem to opravdu spočítal špatně. Přiznávám, že si z toho moc hlavu nedělám. Chtěl jsem ale vědět, zda se mám ke své případné chybě přihlásit a proto jsem se ptal: Profesor matematiky, který učí na VŠ mi řekl: “nevidím v tomto příkladu jednoznačně definovanou perspektivu. Proto platí obě možnosti”. Pokud jsem udělal chybu, tak mi jí odpusťte. Ostatní příklady byly OK a ještě jsme některým dětem rodičům i učitelům otevřeli úplně novou cestu.
Veronika
30. 04. 2020
Jasně, to beru, skvělý přístup :). Takže správná odpověď je tedy (podle VŠ profesora M) kterýkoliv den? Není-li jasně daná perspektiva, můžu si ji zvolit, tedy je libovolná, je to tak?
Kalman Náčelník
30. 04. 2020
Pokud není definovaná perspektiva, tak máte podle profesora možnost volby. Každá volba musí z dané perspektivy dávat smysl. Známe to z fyziky i mnoha jiných vědních oborů. Einstein dokázal, že světlo je současně vlna i částice. Dostal za to nobelovku.-))) Na ZŠ a SŠ dostáváme Jen jasná zadání. Žádná volba perspektivy v nich pochopitelně není.
Veronika K.
27. 04. 2020
U příkladu Laura v USA přestal jít 2x na chvíli zvuk. Jinak se mi moc líbí rozkreslování zlomků. Je to pak vážně mnohem lepší pro pochopení. v příkladu včerejší zítřek = čtvrtek pochopila jsem nejdřív taky, je dnes je čtvrtek, ale když beru výchozí bod včerejšek (jsem včera, a zítra bude čtvrtek, tak potom to včera je vlastně to dnes (středa), je to tak myšleno? Potom to sedí v pořádku, ale chápu, že to pár lidí v komentářích vidí jinak. Je to právě ten úhel perspektivy :-) no mazec :-)
Markéta
27. 04. 2020
Ne, vemte si, že dnes je pondělí, tak včerejší je nedělní a zítřek od neděle je pondělí.
Veronika
27. 04. 2020
Tak teď nerozumím už vůbec. Takže to ve videu je špatně? Psala jsem v komentáři, že výchozí bod (říkal Kalman ve videu) se bere "včera" (ve videu je to tedy středa), proto je "dnes" čtvrtek a pozítří pátek. Tak jak je počítáno ve videu. To co jste popsala je sice pravda, ale nevztahuje se k příkladu jako takovému.
Veronika
28. 04. 2020
Ve videu ale nebylo zdůvodněno, proč je výchozí bod středa - a proč třeba ne neděle? Nebob sobota? Pokud se bavíme jen o té druhé části a jako výchozí bod si zvolíme libovolný den, tak nám výsledek dle toho vyjde samozřejmě pokaždé jinak. Pak je ale úplně irelevantní a zbytečná ta první věta, která říká, že včerejší zítřek je čtvrtek. A ta tam (dle mého) je, aby určila dnešek. Což je den, od kterého bychom se měli odrážet, pokud opravdu řešíme daný úkol jako celek. Tedy dnešek (výchozí bod) si nemůžeme libovolně zvolit, ale vyřešíme ho z té první části (včerejší zítřek je dnešek). A protože víme, že včerejší zítřek (dnešek) je čtvrtek, měl by výchozím dnem pro druhou část být právě čtvrtek.
Kalman Náčelník
28. 04. 2020
Jako základ jsem si vybral středu.-) Z té jsem to celé odvozoval.-))) Ty následující příklady na zlomky mi přijdou mnohem podstatnější.
Kalman Náčelník
28. 04. 2020
Lauru ve středu zopakujeme.-)
Kalman Náčelník
28. 04. 2020
Ano já jsem vnímal středu jako dneska. Rozumím i té druhé verzi.-)
Silvia Schmidtmayerova
27. 04. 2020
Priklad s Lurou nebol pocut asi od polovice, takze neviem, ako ste prisli na 30 pri prvom nakupe.
Kalman Náčelník
27. 04. 2020
Lauru příště zopakujeme.-)
Markéta
27. 04. 2020
3/5 je 72, tak celek je 5x24 a to je 120. 120 jsou 4/5 z celku a tak jeden dílek je 30. Opakování mi přijde zbytečné. Rozumíte tomu takto?
Silvia Schmidtmayerova
27. 04. 2020
Hlas nie je
Veronika
27. 04. 2020
Včerejší zítřek je čtvrtek a to je dnešek (dejte si panáčka na čtvrtek, udělejte včerejšek - hop na středu a pak co je ze středy zítřek? no čtvrtek, že ano...), pozítřejší včerejšek je co? Zítřek (2x hop dopředu a 1x hop dozadu) = a to je pátek. To pozítří nemůže vycházet ze středy, ale ze čtvrtku, protože dnešek je čtvrtek (to je ten včerejší zítřek). Pokud vám vyjde, že včerejší zítřek je čtvrtek, nemůže vyjít, že pozítřejší včerejšek je také čtvrtek (musel by to být zítřejší včerejšek).
Kalman Náčelník
27. 04. 2020
Zvolil jsem výklad pani učitelky z fbc a ten mi zatím dává smysl. Někteří učitelé vůbec netušili jak si s tím poradit. Z toho vyvozuji, že odpověď možná není tak jednoznačná a nebo se pleteme. Moc děkuji za vaší myšlenku. Ještě na to mrknu.
Veronika
27. 04. 2020
Ještě se to dá takto - když vyjdeme z jakéhokoliv dne (třeba pondělí) a řekneme si, co je včerejší zítřek? Moc těžké, ok, co je včerejšek? (Neděle). Nahradíme to "včerejší" daným slovem "nedělní". Co je nedělní zítřek? Neboli co je v neděli zítra? Pondělí... Obdobně pak pozítřejší včerejšek (pozítřejší je středeční) - středeční včerejšek? úterý. V zadání bylo že to první je čtvrtek, když to tedy vezmeme od konce - včerejší zítřek je čtvrtek (nemůžeme nahradit včerejší, neboť nevíme dnešek, ten musíme zjistit, abychom mohli vyřešit druhou část úkolu), tak pro který den je zítřek čtvrtek? pro středu. Takže včerejší je středeční... včera je středa, dnes je tedy čtvrtek. Chápu, že i tak je to složité, je potřeba jít krok po kroku, ale pořád jsem přesvědčená, že takto to má být správně. Ale budu ráda, když na to znovu mrknete, třeba zjistíme ještě něco úplně nového, jiného :).
Markéta
27. 04. 2020
Ne, vemte si, že dnes je pondělí, tak včerejší je nedělní a zítřek od neděle je pondělí.
Markéta
27. 04. 2020
Dobrý den, to s tím dneškem bylo pro Kalmana - nemůžete napsat, že dnes je středa, když to nemáte v zadání - lepší by byl výklad tak, že by se napsalo do kalendáře pondělí až neděle a chodilo by se sem tam - to by se mělo spíše zopakovat. Děkuji. Dívám se já, jelikož mám prvňáčka a abych ho naučila, až nebude ve škole případně rozumět.
Markéta
27. 04. 2020
Pro KALMANA: Omlouvám se, že znova píši, ale paní mi psala, že tomu nerozumí. Já byla ta první, co napsala, že včerejší zítřek je dnešek. Myslím si, že to je právě ten základní problém - pochopit psaný text. Kdyby bylo napsáno: " Mám malé dítě a včera se mě neustále ptalo, co bude zítra za den. A já mu musela stále odpovídat, že čtvrtek. Řekla jsem mu totiž, že mu ve čtvrtek řeknu hezkou zprávu. A tak mu ji říkám : pozítří přijede babička a babička to má daleko, tak musí vyjet z domova o den dříve brzo ráno. Který den vyjíždí babička z domova? A když zítra v poledne babičce zavoláme, aby nám přivezla ze zahrádky ovoce, tak proč říká, že to nejde? " Tomuto všichni rozumí a je to úplně to samé. A to pak vycházíme ze čtvrtka, dostaneme se k tomu, že včera byla středa a ve středu jsem mu říkala, že se zítra mu řeknu hezkou zprávu, takže mu teď říkám, že pozítří bude sobota, babička vyjíždí o den dříve, takže pozítřejší včerejšek je pátek.. a odpovídala jsem, že zítra bude čtvrtek. Takže bychom, ze čtvrtka krokovali po kalendáři o jeden den zpět na středu, kde jsem dítěti říkala, že zítra, takže jeden krok dopředu mu řeknu, říkám mu tedy ve čtvrtek, že pozítří přijede babička = ze čtvrtka bychom krokovali o dva dny více na pozítří, takže na sobotu a babička vyjíždí o den dříve tj. o krok méně, takže babička vyjíždí v pátek ráno a my se jí zavoláme zítra v poledne, kdy už bude na cestě. Prosím komentář, jestli tomu takto rozumíte?
Markéta
27. 04. 2020
Podle mě je včerejší zítřek = dnes, takže dnes je čtvrtek. Dívám se ze záznamu.
Kalman Náčelník
28. 04. 2020
Na výsledku se na fbc nedohodli ani učitelé. Co to asi znamená? Jeden by vám schválil vaše pojetí, a druhý to moje. Tento příklad fakt nebyl jádrem lekce. V tomto případě bych to bral s nadhledem. Všimla jste si toho zjednodušení, kterého jsme kreslením u některých příkladů dosáhli?
Veronika
28. 04. 2020
Vím, že to nebylo mířeno na mě, ale nedá mi to nereagovat... "Na výsledku se na fbc nedohodli ani učitele. Co to asi znamená???" Vůbec nic. Předpokládám, že probíhala nějaká (více méně slušná) diskuze a došlo se k nějakému závěru. Někdy může být závěrů (řešení) více. Ale obávám se, že toto není ten případ. Jinak znám spostu učitelů, kteří dělají chyby - jsou to také jen lidé, je to přece úplně normální. Rozdíl je ale posléze - kdo chybu uzná a kdo ne (také mám takové učitele ve svém okolí, bohužel). "Tento příklad fakt nebyl jádrem lekce. V tomto případě bych to bral s nadhledem." Není problém. Ale někteří tomu fakt chtějí porozumět a dobrat se výsledku. Tak by možná nebylo špatné si to tu vzájemně vysvětlit. Třeba když vysvětlíte, proč jste si při řešení druhé části úkolu jako výchozí bod vybral právě středu, tak to možná ujasní mnohé jednak nám, kteří tvrdíme, že výchozí bod má být čtvrtek (na základě první části úkolu), a jednak zbytku, který tady tápe, jak a proč to vlastně má být. A zklidní to rozčeřenou hladinu nejistoty (která je sice přirozenou součástí života, ale to hledání klidu je přeci jen silnější, že ano :)). Přeji pěkný den a pořád Vám fandím, i když to tak možná teď nevypadá :). Možná to pak zkusím nakreslit, ale nějak teď moc nestíhám.
Petra P.
27. 04. 2020
Zdravím. Tentokrát to pro mě byl fakt masakr, ale konečně jsem po 40letech pochopila vlaky jedoucí proti sobě
Kalman Náčelník
28. 04. 2020
To je supeeer.-)
Alena
27. 04. 2020
Vypadává zvuk u příkladu Laura v USA
Eva
27. 04. 2020
Bohužel vypadl zvuk :( při postupu u nákupu.
Radana
27. 04. 2020
Už je to v pořádku. :-)
Magda
27. 04. 2020
krásný den, právě vypadl zvuk
Radana
27. 04. 2020
Dobrý den, vypadl zvuk!!!
Marcela L.
27. 04. 2020
Zdravím Kalmane, jen chci napsat, že ta metoda je hodně zajímavá. Je jednodušší a více pochopitelná než by se to řešilo rovnicí. Myslím, že by měla co říct i žákům, kteří nemají problém myslet logicky.
Kalman Náčelník
28. 04. 2020
Já bych to klasikou ani nezvládl. V Singapuru je to preferovaný postup.-)))
Veronika
28. 04. 2020
Singapur je TOP! A taky souhlasím, že tohle je i pro logiky. Jinak - svého extrémně logického syna se snažím neustále přimět, aby si kreslil (právě pro to, aby třeba něco nepominul...), prozatím marně. Nějaká rada? (Vím, že mu to můžu ukázat, co tím získá, nebo právě jakou chybu udělá, když něco opomine, ale je to marné, je to marné, je to marné...).
Dana Plojharová
27. 04. 2020
Ahoj Kalmane, vrtá mi ještě hlavou moucha a vlaky. Srazily se? Děkuji. Dana
Kalman Náčelník
28. 04. 2020
Ahoj Dano. Nakreslil jsem to tak, aby se vlaky nesrazily. Moucha je zachráněná.-)))